PRP Saç Tedavisi Nedir?

PRP saç tedavisi yani açılımıyla Platelet Rich Plasma saç tedavisi, uzun yıllardır neredeyse tüm saç sorunları için hastalara uygulanmakta olan bir tedavidir. Bu tedavide hastalara ilaç olarak verilmekte olan madde, kişinin kendi kanıdır. Özel birkaç işlemden sonra kan, bu tedavide kullanılabilecek bir ilaç haline gelir.

PRP Saç Tedavisi Nasıl Uygulanır?

PRP saç tedavisi başlarken öncelikle hastadan bir miktar kan alınır. Kanda bulunan maddeleri ayrıştırabilmek için kan, bir süre santrifüj makinesine alınır ve kanın plazma kısmı kandan ayrılır. Ayrılan plazmanın içerisinde hücre ve doku yenilenmesine yardımcı olabilecek maddeler bulunur. Yapılan santrifüj işleminden sonra kandan ayrılan plazma iki parçaya ayrılır. Ayrılan bölümün bir kısmı sorunlu olan bölgelere enjekte edilir. Daha sonra plazmanın ayrılan diğer kısmı da saçlara sürülerek işlem tamamlanmış olur. PRP işleminin tamamlanması yaklaşık olarak yarım saat sürmektedir. Bu tedavi hücre yenilenmesini esas alarak oluşturulan bir tedavidir ve kişilerin kendi kanı kullanıldığından dolayı neredeyse hiç risk taşımaz.

PRP Saç Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

PRP saç tedavisi birçok saç sorunu için uygulanabilen bir işlemdir. Saçlarında genetik faktörlerden dolayı dökülme olanlar, kepek sorunu olanlar, saçları ince telli ve zayıf olanlar bu tedaviden yararlanabilirler. Tedavi öncesinde erkeklere ve kadınlara ayrı ayrı testler yapılarak hormon dengelerine bakılır. Eğer hastalar kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa ya da kanser tedavisi görüyorsa bu tedaviye izin verilmez. Bu yüzden hastalar, mutlaka tedavi öncesinde doktorlarıyla herşeyi konuşması gerekir. Alınması gereken bir önlem varsa almalıdır.

prp saç çıkarır mı?

PRP uygulaması olmayan saçları çıkarmamaktadır. Güçsüz, zayıf ve uzayamayan saçlar için etkilidir. Saçları güçlendirir ve kalınlaştırır.

PRP Saç Tedavisi Sonrası

PRP saç tedavisi diğer tedavi ve yöntemlere göre daha geç sonuç vermektedir. Bu yüzden ilk seansta genel olarak istenilen sonuç elde edilmez. Genelde hastalar, 2 ile 5 seans arasında istedikleri sonuçları elde ederler. İki seans arasında maksimum bir sene ara konulmalıdır. Bu tedavinin hiçbir yan etkisi yoktur. Sadece enjeksiyonların girdiği yerlerde anestezinin etkisi geçince biraz ağrı olabilir. Hastalar operasyon sonrasında çok hafif bir baş ağrısı da çekebilir fakat bunların dışında kaydedilen bir yan etki yoktur. Yaklaşık yarım saat sürmekte olan bu tedavi sonrasında hastalar hemen taburcu edilebilirler. Taburcu edilirken doktorlar, hastalara gerekli olan bakım önerilerini verirler. Bu önerilere uyan hastalar, daha hızlı sonuç alırlar ve daha az ağrı çekerler.

PRP Saç Tedavisi Ne Zaman Sonuç Verir?

Daha önceden de bahsettiğimiz gibi bu tedavi hemen sonuç verebilen bir tedavi değildir. Hastalar bu tedavinin tamamen işe yaradığını birkaç seans sonra görmektedirler fakat ilk seanstan birkaç hafta sonra bir fark hissedilir. Bu tedavinin ömür boyu bir kalıcılığı yoktur fakat tedavinin sürekli tekrarlanmasına da bir sakınca yoktur.

Avantajları Nelerdir?

PRP saç tedavisi diğer tedavi yöntemlerine göre daha fazla tercih edilmektedir ve bunun nedeni de hastalara daha cazip gelen avantajlarıdır.

  • Bu tedavide hastanın kendi kan plazması kullanıldığı için biyoloji olarak herhangi bir yan etkisi bulunmamıştır.
  • İlk seanstan sonra hastalar farkı hissedebilir.
  • Saçların kalitesini ve güzelliğini artıran bir işlemdir.
  • Saç ekimi yöntemlerindeki gibi işlem öncesinde saçlar kazınmaz ve uzun kalır.

Bu tedavi yöntemi kişilerin kendi özel kan plazmaları ile yapıldığından dolayı son zamanlarda hastalara en fazla güven veren tedavi olmuştur. Eğer sizlerin de saçlarınızla ilgili dökülme, cansızlık ve zayıflık gibi sorunlarınız varsa bir doktora başvurarak gereken testleri yaptırdıktan sonra bu tedaviye başlayabilir ve birkaç seans sonrasında mükemmel saçlara sahip olabilirsiniz.

PRP Saç Tedavisi Fiyat

PRP fiyatları saç ekimi kadar yüksek maliyetli değildir hatta saç ekimi işlemine göre uygulama ücreti çok düşüktür.