Kaş Ekimi Nedir?

Kaş ekimi daha çok kadınlar tarafından talep edilen bir işlemdir. Bunun sebebi; istatiksel olarak kadınların daha çok kaşlarını alması ve bunun sonunda kaş köklerinin zarar görerek kaşlarının seyrekleşmeye başlamasıdır. Bu kadınsal faktörler haricinde birçok sebepten dolayı da kaş dökülmeleri mümkündür. Örneğin yanıklar, kıl köklerine zarar veren bir etkendir. Ayrıca bazı ilaçlar ve genetik faktörler de kaş dökülmesine sebep olabilir. Kaşlar, yüzde bulunan ve görüntüyü en fazla değiştirmekte olan yapıdır. Yüzün simetrisini sağlar. Yoğun ve güzel şekilli kaşlara sahip olmak daha estetik bir görüntüye kavuşturmaktadır.

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Kaş ekimi işleminde hastalara lokal anestezi uygulandıktan sonra FUE yöntemi için kullanılan ucu oldukça ince olan aparatlar ile donör olarak belirlenen bölgeden greftler alınır. Genel olarak donör bölge ense kısmında olur fakat başka uygun bölgelerden de donör seçilebilir. Greft dediğimiz yapıların içerisinde doku parçaları ve kıl kökleri bulunmaktadır. Greftler alındıktan sonra ekim yapılacak olan bölgelerde kılların çıkış yönüne ve açılarına dikkat edilerek greftleri yerleştirmek için küçük kanallar açılır. Alınan bu greftler ekim yapılacak olan bölgede açılan kanallara yerleştirilir ve böylelikle işlem tamamlanmış olur. Operasyon ortalama olarak 3 saat sürer ve yaklaşık olarak 300 – 400 greft ekimi gerçekleşir.

Kaş Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kaş ekimi sırasında hastalar lokal anesteziye maruz kaldıklarından dolayı genelde anestezi etkisi geçene kadar hastanede kalırlar fakat sonra refakatçi dahi olmadan hastaneden ayrılıp normal günlük hayatlarına dönebilirler. Hastalar, hastaneden ayrılırken doktorlarının verdiği tüm tavsiyeleri dinlemeli ve eğer sonrasında beklenmedik bir durum yaşandığında hemen doktor ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Genel olarak kaş ekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler noktalar:

  • Kaş ekimi yapılan bölgeye yaklaşık olarak 24-48 saat arasında su vurulması tavsiye edilmez fakat yıkamaya gerek duyulursa öncesinde doktorun vermiş olduğu losyonlar ve kremler uygulanmalıdır.
  • Operasyondan sonra birkaç hafta boyunca güneşe fazla çıkılmamalıdır, solaryuma girilmemelidir ve terleten aktivitelerden kaçınılmalıdır.
  • İşlemden birkaç gün sonra kaşlarda şok dökülme adı verilen bir dökülme görülebilir fakat yaklaşık 1 ay sonra dökülen tüm kaşlar yeniden çıkmaya başlayacaktır.
  • Tam iyileşme süreci yaklaşık okarak 6 ile 9 ay arasında sürmektedir ve bu süre içerisinde kaş diplerinde kabuklanmalar ve sivilce benzeri kırmızılıklar oluşabilir. Bu durumda tüm ilaçlar gerektiği gibi kullanılmalı ve kaşlara fazla dokunulmamalıdır.

Kaş Ekimi Uygulaması Kalıcı mıdır?

Boya ya da pigmantasyon gibi bir işlem olmadığında kalıcıdır. Bir defa uygulandıktan sonra olağanüstü bir durum gerçekleşmediği takdirde ömür boyu kalmaktadır.

Kaş Ekimi Riskli midir?

Artık FUE yöntemi ile uygulanan ekimler çok konforlu ve risksiz geçmektedir. Her yıl milyonlarca kişi kaş ekimi yaptırmaktadır. Kaş ekimi yaptıran kişiler sonuçtan memnundur ve hiçbir olumsuz durum bildirmemişlerdir.

Kaş Ekimi İşleminin Avantajları Nelerdir?

Kaş ekimi işlemi estetik alanındaki en kolay operasyonlardan birisidir ve birçok avantajı vardır.

  • Bu işlem sırasında lokal anestezi yapıldığından dolayı hastalar acı hissetmez.
  • Bu işlem sayesinde hastalar her zaman hayal ettikleri görüntüye kavuşurlar.
  • Yüzü asimetri görünen kişiler, gerekli simetrik görüntüyü elde etmiş olur.
  • Herkes bu işlemden yararlanabilir. Sadece donör olarak kullanılabilecek bir bölgede kıl kökü olması yeterlidir.
  • Operasyondan sonra hastalar hemen günlük hayatlarına dönebilirler.

Kaş Ekimi Fiyatları

iki tara için kaş ekiminde ortalama 300 greft kullanılmaktadır. Ekilecek olan greft sayısı çok fazla olmadığından saç ekim uygulamalarına göre daha uygun fiyattadır.