Botoks Zararlı Mıdır?

Botoks Nedir?

Botoks, “Clostridium Botulinum” adlı bakteri aracılığı ile üretilen ve kasları gevşetmek amacıyla kullanılan güçlü bir ilaçtır. Etken maddesi “Botulinum Toksin A.” Latince zehir anlamına gelmektedir, bu sebeple botoks ilacı zehir olarak da anılmaktadır.

Botoks Ne Zamandır Kullanılan Bir Tedavidir?

2002 yılında botoksla kırışık tedavisi “Amerikan Besin ve İlaç Dairesi” tarafından onaylandıktan sonra, kullanımı tüm dünyada hızla yayılmaya başlanmış ve ülkemizin de dahil olduğu bu geniş kullanım alanı içerisinde bugünkü popülerliğini kazanmıştır.

Botoks Nasıl Uygulanır? Cilde Nasıl Etki Eder?

Botoks, küçük dozajlar halinde kaslara enjekte edilir. Enjekte edilen bu ilaç söz konusu adalenin kasılmasını sebep olan hareketin oluşumunu engeller. Daha kısa anlatımla; sinirler aracılığıyla kaslara iletilen sinyaller, botoks ilacı sayesinde ulaşmadan önlenmiş olur. Bir süre için ciltte bu etkiyi devam ettiren botoks ilacı, dönemsel olarak tekrarlanabilir.

Botoks Yüzün Hangi Bölgelerine Uygulanabilir?

Genellikle bu uygulama gözlere, dudak çevresine, kaşların arasına, alın bölgesine uygulanabilir.

Botoks Ne Kadar Süre Ciltte Etki Eder?

Genellikle 3-6 ay arasında etkisi devam eder.

Botoks Ciltte Ne Tür Değişikliklere Yol Açar?

Bu konuda hem olumlu hem de olumsuz bazı sonuçlar bulunmaktadır. Olumsuz yönü; yüzde maske tarzı bir görünümün, donmuş ve mimiksiz bir ifadenin oluşmasıdır. Yani yüzdeki ifadenin belli ölçüde kaybolmasına sebep olabilmektedir. Hatta botoksun hatalı bir şekilde uygulanması kişinin yüz ifadesi tamamen kaybolabilmektedir.

Fakat uzman ve deneyimli kişilerin yaptığı botoks işleminde, cilt toparlanmış, yenilenmiş, daha taze ve dolgun görünen bir görünüm kazanmaktadır.

Botoks Yaptırmak Zararlı Mıdır?

Botoksun kullanımında insan hayatını tehlikeye sokacak miktar 2500-3000 ünite kadardır. Fakat cilt kırışıklıklarında kullanılan miktar 50 ünitedir. Bu sebeple bu dozajın vücutta bir toksik (zehir) etkisi yoktur.

Botoksun yapılması esnasında dikkat edilmesi gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Eğer bunlara uyulursa kişilere herhangi bir zarar vermez.

Botoks Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Botoks için doğru bir zaman olmalıdır,
 • Uygulanan botoks ilacının dozajı doğru olarak ayarlanmalıdır,
 • Kişinin botoksa uygun olması, alerjik reaksiyon gösterebilme ihtimalinin olmaması,
 • Uygulayıcının gerekli bilgi ve deneyim düzeyine sahip olması,
 • Botoks yapılacak ortamın üst düzey hijyen şartlarına sahip olması, enfeksiyon kapılacak bir ortamın oluşmaması.

Botoksun Cilde Faydaları Nelerdir?

Botoks ciltteki kırışıklıkları ve çizgileri azaltır ve var olan yüz mimiklerini yeniden biçimlendirir. Sonradan oluşabilecek kırışıklıkları da bir süre için önler. Bir diğer faydası ise kaslardaki zayıflamayı engeller. Ancak bu faydaların ciltte görünmesi için uygulamanın mutlaka konusunda uzman ve deneyimli estetik cerrah veya dermatologların yapması gereklidir.

Botoks Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

 • Güneş, sigara veya diğer çevresel faktörler sebebiyle ciltte kırışmaları olan kişiler,
 • Yaş alma ve kalıtımsal sebeplerden dolayı oluşan kırışıklıkları olanlar,
 • Gülme ve kaş çatma sebebiyle mimikleri olanlar,
 • Ciltinde fiziksel bir tahriş bulunan kişiler.

Bu ve benzer problemler için günümüzde cilde uygulanan birçok gençleşme programları bulunmaktadır. Eğer bu yöntemler yeterli ise botoksa gerek duyulmayabilir. Ancak botoks yaptırmak isteyen kişi hekimine danışarak, kendi ihtiyaçlarına en uygun ve en doğru uygulamayı düşünmelidir.

Botoks Kimler İçin Tehlikelidir?

Botoks uygulaması bazı kişi ve durumlarda sağlığa zararlı olabilir. Aşağıdaki durumların söz konusu olduğu kişiler mutlaka doktorlarından onay aldıktan sonra yaptırmalıdırlar:

 • Kan sulandırıcı (aspirin, gingko biloba, e vitamini, sarımsak tabletleri, omega-3 kapsülleri vb.) kullanan hastalar botoks uygulamasından 1 – 2 hafta önce bu ilaçların kullanımını kesmeleri önerilir,
 • Kasları etkileyen, kalsiyum kanalları bloke eden ilaç kullananlar,
 • Amino – glikozid antibiyotikleri kullanan kişiler,
 • Pensilamin ve kinin içeren antibiyotikleri kullanan hastalar,
 • Kan pıhtılaşma problemi yaşayan hastalar,
 • Hamile ve emziren kadınların botoks uygulamasından uzak durmaları tavsiye edilir.